Najczęstsze błędy popełniane przy fotografowaniu. Dla blogerów i Instagramerów. | JasonHunt

Najczęstsze błędy popełniane przy fotografowaniu. Dla blogerów i Instagramerów.

Rozmowa o sprzętach fotograficznych przydatnych blogerom oraz najczęstszych błędach popełnianych przez nas (przeze mnie zwłaszcza!) w trakcie robienia zdjęć.

Podobnie jak mojego gościa sprzed tygodnia (Rozmowa z Marcinem Szabelskim – Jak się odkochiwać?), Tomka Pluszczyka poznałem w Bangkoku. Tomek działa tam pod marką Thomas Voland i robi takie tam sweet focie:

Wspomniałem mu, że pracuję nad szkoleniem dla blogerów i przydałaby mi się jakaś nowa fotka, ale żaden fotograf nie potrafi mi zrobić takiej fotki, na której wyglądam 30 lat młodziej i 10 razy lepiej. Voland stwierdził, że bez problemu zrobi mi dobre zdjęcie. Myślałem, że zajmie mu to 10-15 minut. Zajęło pół dnia. Drugie pół dnia zajął photoshop. W efekcie wyszły zdjęcia, które widzieliście na landingu MasterClass (zapisy będą możliwe tylko w marcu).

Rozmowa, którą za chwilę usłyszysz, została nagrana w listopadzie i pierwotnie miała pojawić się na blogu, ale przez dwa miesiące bloga nie pisałem, więc trochę się to przeciągnęło. Dotychczas mogli wysłuchać jej tylko uczestnicy MasterClass, ponieważ dorzuciłem ją do jednej z lekcji jako materiał bonusowy. Tak trochę od czapy, bo była to lekcja o wyróżnianiu się na Facebooku.

W rozmowie wspominamy też o właściwym ustawieniu jasności monitorów.

 

Czy wiesz, że oba kwadraty mają identyczną jasność?

W ciemniejszym tle szarości wydają nam się rozjaśnione. Jeśli chcesz, żeby Twoje zdjęcia nie były za ciemne, to nie możesz ich obrabiać w zbyt ciemnym pomieszczeniu.

Jeśli wyświetlisz sobie ten plik na pełnym ekranie i będzie on jaśniejszy niż tło za monitorem, to wszystkie zdjęcia po wydrukowaniu będziesz miał za ciemne. O tym i o wielu innych ciekawostkach mówimy w audycji.

 

WŁĄCZ I NIECH LECI SOBIE W TLE


Jeśli po rozmowie czujesz niedosyt, to możesz poczytać inne teksty z bloga mojego gościa, a przede wszystkim:

Jason Hunt – pierwsza męska sesja

Jak oświetlić stanowisko komputerowe do zdjęć. 

Thomas będzie robił niedługo spotkanie on-line i jeśli masz pytania do niego o fotografię, to możesz wziąć udział w sesji. Zapisy: live-video-qa-dla-poczatkujacych 

 

Najczęstsze błędy popełniane przy fotografowaniu. Dla blogerów i Instagramerów.
Oceń ten post
  • Dobre, konkretne pytania. Dzięki panowie!

  • Bardzo fajne słuchowisko. Chciałbym dodać coś do tematu o fotografii. Chodzi mi o korzystanie ze statywu. Sprawa jest na tyle ważna, że nie ma znaczenia, czy mówimy o fotografii profesjonalnej, czy tylko o zdjęciach na bloga. Dobry statyw musi być ciężki. To znaczy musi być dostosowany do ciężaru zamocowanego na nim sprzętu. I dobrze jeśli jego waga jest przynajmniej dwukrotnie większa niż aparatu. Plastiki zatem odpadają. Do dobrych statywów dokręca się jeszcze osobną głowicę, która też swoje waży (i kosztuje). Statyw powinien mieć zaczepkę czy też haczyk, na którym można zawiesić plecak czy torbę, aby dodatkowo obciążyć zestaw, czyli zwiększyć jego ogólną stabilność. Ale jeśli na solidnym i drogim statywie zamontujemy aparat z budżetowym obiektywem typu zoom, i tak wszystko na nic. Takie obiektywy wysuwają „ryjki” podczas zmiany ogniskowej i są przez to bardzo podatne na mikrodrgania, gdy zawieje wiatr. Dlatego na statywie lepiej używać obiektywów stałoogniskowych. I na szczęście takie „stałki” wcale nie muszą być z najwyższej półki cenowej. Mogą być tanie i używane. Niektórzy kochają się nawet w starych radzieckich konstrukcjach. Jeśli chodzi o zdjęcia, które mają pojawiać się tylko na blogu i nigdy nie wyjść z przestrzeni cyfrowej, to jakość optyki jest naprawdę mało ważna. Takie zdjęcie zawsze wyostrza się podczas standardowej obróbki i nikt na obrazku o boku kilkuset pikseli nie będzie w stanie ocenić, jakim sprzętem było robione.