Podpowiesz mi, kto według Ciebie powinien być w rankingu wpływowych blogerów? | JasonHunt

Podpowiesz mi, kto według Ciebie powinien być w rankingu wpływowych blogerów?

Odwieczną tradycją jest, że każdego roku na kilka dni przed opublikowaniem rankingu wpływowych blogerów, gdy mam już prawie wszystko przygotowane i gdy już jestem szczęśliwy, że najgorsze za mną… proszę, byście podpowiedzieli mi, kto według was w danym roku powinien znaleźć się w najpopularniejszym rankingu blogosfery. I wtedy w ciągu kilku godzin rozwalacie mi całą pracę w drobny mak, bo zawsze (Z A W S Z E) okazuje się, że jestem skończonym gamoniem, że nie brałem pod uwagę tego, tamtego, tamtą…o…i tamtego też blogera.

Zróbcie to w tym roku.

Mam bardzo dużo czasu (4 dni) na dopieszczenie tego rankingu tak, aby był zrobiony najrzetelniej. Podpowiedz mi, kto według Ciebie w tym roku był wpływowym blogerem. A także to, kto według Ciebie jest wielką nadzieją blogosfery i powinien zostać przez ten ranking wypromowany. Rocznie notuje on między 100 a 150 tysięcy odsłon i zaglądają do niego wszystkie (lub prawie wszystkie) agencje reklamowe i domy mediowe.
A to dlatego, że jest robiony uczciwie, bo jestem skończonym niewdzięcznikiem, który nigdy nikogo nie wrzuca po znajomości. Wie to każdy, kto mnie zna. Dość powiedzieć, że w ubiegłym roku w całym rankingu wśród osób, które mógłbym określić bliskimi znajomymi były tylko trzy osoby. I to na tych dalszych miejscach. Bliski znajomy to ktoś, z kim utrzymuję kontakt częściej niż raz na 2 tygodnie. Dość powiedzieć, że w tym roku będzie jeszcze gorzej. Bycie moim znajomym nie popłaca :)

Jak możesz mi pomóc?

Po prostu napisz do mnie. Jako czytelnik bloga lub jako jego autor. Cenię blogerów, którzy umieją się chwalić i mają o sobie wysokie mniemanie.
Napisz, którzy blogerzy według Ciebie są wpływowi (nie myl z popularnością!) oraz którzy blogerzy są najlepszymi debiutantami, zwanymi pieszczotliwie nadziejami blogosfery.

Jak nie możesz mi pomóc?

Spamując. Nie potrzebuję reklamy, daję sobie radę.
Podaj maila do mnie na swoim fanpage i zachęć ludzi, by do mnie pisali, a masz pewność, że wszystkie ich maile pójdą do kosza. Możesz udostępnić ten tekst u siebie i delikatnie zasugerować, że jeśli ktoś chce, to może szepnąć dobre słowo o tobie, możesz prywatnie kogoś poprosić o wsparcie, ale żadnych „piszcie do niego wszyscy!!!”. Łatwo sprawdzić, kto tak robi, bo zwykle wtedy w krótkim czasie dostaję masę maili z jednym proponowanym blogiem. Nie ma tak łatwo, spryciarze :)
Nie podawaj do mnie maila. Jeśli nie masz jeszcze do mnie maila, znajdziesz go w dziale „kim jestem„. Możesz na niego pisać.

Gdzie możesz napisać?

Wszędzie!
Napisz na mojego maila, na skrzynkę odbiorczą fanpage, na prywatny profil na Facebooku, na Instagramie, na Snapchacie. Możesz pisać na grupie Blog i Bloger na Facebooku w specjalnym wątku oraz na tajnej grupie tylko uczestników „MasterClass: Bloger”. To zamknięta grupa, nowe osoby będą dodawane dopiero w środę (już po publikacji rankingu). O, zapomniałbym – a to przecież najprostsze: możesz napisać także w komentarzu pod tym tekstem. Warunek jeden: w komentarzu pod tym tekstem można zgłosić tylko swojego bloga.
Tak, wiem, zrobi się tu jeden wielki bałagan, ale nic mnie to nie obchodzi. Bałagańcie!
Tak troszkę będę zwracał uwagę na plusy w komentarzach na blogu oraz na FB pod propozycjami blogów.

Nie pisz żadnego maila lub komcia w rodzaju „bardzo chciałabym…” albo „zawsze marzyłam…”. Jestem nieczuły na takie zwroty. Napisz zwyczajne „Wpadnij do mnie [tu adres bloga]” a już ideałem byłoby, gdybyś napisał/a „Wpadnij do mnie, bo piszę ciekawie o…[tu opis i obok adres bloga]. I już. Mnie nic więcej do szczęścia nie trzeba. Wpadnę na każdy z zaproponowanych blogów, bo to jest po prostu mój obowiązek. Jak udostępnisz wpis na fanpage to pisać nie musisz, bo odruchowo (zboczenie zawodowe) odwiedzam wszystkich blogerów udostępniających moje teksty (nie tylko dziś – zawsze).

Uwaga: czytam, ale nie odpowiadam ani na maile, ani na wiadomości. Wybacz mi to, ale nie dałbym rady ogarnąć kilkaset zgłoszeń, a tyle co roku dostaję. 

Jakie są kryteria rankingu?

Bierzemy pod uwagę: 

 • —  Osobowość – wybieramy blogera, a nie miejsce, w którym pisze.
 • —  Liczbę i – jeśli jest to możliwe – jakość komentarzy na blogu i w serwisach społecznościowych, czyli wpływ twórcy na społeczność.
 • —  Obecność w mediach tradycyjnych
 • —  Działalność wokół swojej marki, czyli udział w konferencjach, pisanie książek lub sprzedaż produktów (o ile ma ścisły związek z blogiem)
 • —  Treść – którzy twórcy KREUJĄ opinie, a nie tylko opisują lub komentują cudze
 • —  Liczbę cytowań, linkowań, publikacji/myśli, które żyją dłużej niż jeden dzień – czyli wszystko to, czego zmierzyć się nie da, ale co dotyczy ogólnej rozpoznawalności blogera i pokazuje, że jego wpływ nie ma charakteru lokalnego. A już naj naj najbardziej punktuję blogerów, którzy poprzez swoje działania w „namacalny” sposób przyczynili się do rozwoju/popularyzacji blogosfery i social mediów. W negatywny lub pozytywny sposób. To nie ma znaczenia. Wpływ to wpływ.

Nie bierzemy pod uwagę: 

 • —  Działalności z poprzednich lat. To BARDZO ważne i każdego roku powoduje wiele nieporozumień. Patrzymy wyłącznie na dokonania w danym roku kalendarzowym. To bardzo ważne, bo bardzo często okazuje się, że wpływowi, popularni i lubiani blogerzy jadą na swojej marce, wszystko robią znakomicie, ale w danym roku niczym szczególnym się nie wyróżnili. Spójrzcie na mnie. Mnie w tym rankingu w tym roku prawdopodobnie by nie było, a już a pewno nie w złotej dziesiątce. No dobra, pewnie przez sprzedaż poradników, nagrania #huntmyblog czy robienie szkoleń jakoś bym się załapał, ale wiecie o co mi chodzi, prawda? Nie ma mnie i nie będzie innych za dawne zasługi. Chcemy świeżej krwi!
 • —  Pseudoblogerów, czyli tych, którzy mają blogi, ale nie uważają się za blogerów.
 • – Raczej już nie punktuję obecności w kampaniach reklamowych. Blogosfera jest już skomercjalizowana, nawet początkujący blogerzy współpracują z dużymi markami. To już nie jest wyznacznik jakości twórcy. W sumie nigdy nie był. Natomiast punktuję obecność w przedsięwzięciach, które coś zmieniają, komuś pomagają, edukują, zmieniają życie jednostek lub całych społeczności.
 • — Blogów firmowych, korporacyjnych, celebrytów(także internetowych), fejmów i polityków, influencerów ze ścianką na plecach, ponieważ ich popularność jest sztucznie pompowana przez media tradycyjne lub portale.

To tak w skrócie, bo kryteriów jest więcej i znajdą się w ebooku. A właśnie – podobnie jak rok temu razem z rankingiem będzie do ściągnięcia ebook. Za darmo. Dużo grubszy niż rok temu i zawierający dużo więcej ciekawych informacji. Mocno się przy nim napracowałem i wyszło kilkadziesiąt stron. Będzie co czytać.

Konsultacje publicznie i prywatnie prowadzę do ostatniej chwili, ale żadnych przecieków nie będzie, bo nigdy i nikomu nie mówię kto w rankingu się znajdzie.

Publikacja rankingu w poniedziałek o 13:00. 

 

Ok, to tyle na dziś. Widzimy się i tutaj i na Facebooku, potem widzimy się w poniedziałek na blogu i w końcu (się doczekać nie mogę!) w środę na pierwszych lekcjach w MasterClass: Bloger. Kto się jeszcze nie zapisał, to biegiem tutaj, bo czas się kończy! Ten czarny baner niżej. Ten biały nie.

 

Podpowiesz mi, kto według Ciebie powinien być w rankingu wpływowych blogerów?
4.2 (83%) 20 głos[ów]
 • Rafał Natorski

  O, jestem pierwszy. Tylko jak to wykorzystać? Może po prostu podrzucę link do zajebistego bloga dwójki ludzi, którzy kochają siebie i pisanie, chyba w takiej właśnie kolejności

  http://conatonatorscy.pl/

 • Okej :) Więc ja tutaj w komentarzu zgłaszam się ze swoim techdebiutem – http://www.gizchina.pl o chińskiej elektronice

  A na fejsie lecą sugestie innych

 • O ja jebię. Chcę wrócić do rankingu! Na całe szczęście nie znamy się, nie zbijaliśmy piątek, w ogóle nie wiem co Twoje książki robia u mnie na chacie ;-) https://www.facebook.com/TataWPracy/

 • Piszę dla kobiet o psychologii. Nawet jeżeli nie znajdę się w rankingu, to za rok wesprzesz mojego bloga przyznając, że była to Twoja największa pomyłka.

  http://www.architekturasukcesu.pl

 • Skoro pozwalasz nam bałaganić, to jako naczelna bałaganiara blogosfery, czuję się niemal namaszczona ;)

  http://porzadkoodporna.pl/

  Nikt nie pisze o wielkim bałaganie tak jak ja.

 • Przemierzam bezkres internetu na moim statku zbudowanym z sarkazmu. Nie przejdę obojętnie wobec żadnej rzeczy, która porusza serca, rozumy i portfele. Oceniam surowo, ale hej, nikt nie mówił, że będzie łatwo. Po drodze mijam wiele osób, które bez grożenia pistoletem, wsiadają ze mną na ten statek. I jakoś tak pragną ze mną zostać, podzielić się ciepłym słowem, posprzeczać się ze smakiem lub zwyczajnie wspólnie się pośmiać. Czasami piszą, że otworzyłam im oczy. Czasami, że dałam im dobrą rozrywkę. A czasami, że bardzo by mnie chcieli pocałować.
  Byłam już u Andrzeja T. Pisałam o Andrzeju D.
  Zaraz ruszam na Blogowigilię.

  Jest jeszcze jedno miejsce, w którym pragnę się znaleźć.
  http://www.pkndl.pl

  • Dobra, masz i mnie – ale duszy nie zjadaj!

   • Co do jedzenia, to ja tylko kawiorem częstuję (jak mam lepszy dzień), albo sucharami (jak mam gorszy) ;)

  • You go girl! :D

  • #norejczel że Ania potrafi w szydere i przede wszystkim wymiata w GRY i IT :D

   • Ty się tu Blogierko nie czaj, tylko sama napisz swoją autoreklamę ;)

   • Ty się tu Blogierko nie czaj, tylko sama napisz swoją autoreklamę ;)

    • Hehe, obawiam się, że Ojciec Założyciel padnie ze śmiechu jak swoją kandydaturę zgłoszę :D. ps.O ile wcześniej bana za podbijanie Waszych postów nie dostane ;)

     • Dawaj, nie pitol, masz przecież przyzwolenie pod tym postem, nie lamentuj :D

     • poszło ;)

  • O… a w tej pani, to ja się… zakochałem! Gdyby nie to, że już mam żonę, to kto wie, jakby sie to wszystko skończyło… ;)

  • Otóż to, polecam tę Allegrowiczkę i jej sarkastyczny okręt-widmo, którym śmiga po blogosferze. Dokądkolwiek by nie płynęła, zawsze za nią podążają wielbiciele oraz hejterzy, obie grupy to najlepsi z najlepszych, więc bywa u niej wesoło a nawet straszno ;)

  • Polecam, bez dwóch zdań :)

  • Dziewczyna pisze zajebiście.
   A nawet jakby nie pisała, to jeszcze jest ładną, zgrabną i powabną.
   A nawet jakby nie była, to weź – czy ktoś inny ma aż tak przekozacką nazwę bloga?!?!

   • Nie jestem zgrabna – boję się, że na Blogowigilii nie będę w stanie przez jakieś sześć godzin wciągać cały czas brzucha i podbródka xD

  • Polecam tego śmieszka!

 • A może pierwszy w Polsce blog studencki? 😏 Taka tam akcja z listopada: Miesiąc Systematycznej Nauki to 1k uczestników i Sentione mówi, że 1100 wzmianek w sieci. Wpływ na czytelnika? A przekonałbyś tysiąc osób do regularnej nauki codziennie przez miesiąc? 😏 Bo ja tak! W tym roku wydałam e-book Sesyjny Poradnik, więc kolejny punkt odhaczony. Pozostałe oczywiście też, więc się nadaję! Napiszę Ci jeszcze maila z moimi propozycjami blogerów, ale skoro tutaj można tylko o sobie, to proszę bardzo: http://blue-kangaroo.pl

 • Tomku, polecam się Twojej uwadze. Robię kawał dobrej roboty, piszę o ciałopozytywności; o tym, że bycie grubym to nie koniec świata, o tym, że nawet mając wielki zad można nie być mendą, lubić życie i się nim cieszyć. Uczę niemarudzenia, wyrozumiałości wobec siebie, pokazuję, że grubej wolno się dobrze bawić. I że stereotypy można… o kant potłuc.
  W ciągu roku działalności stworzyłam wokół bloga rosnącą społeczność Syren Lądowych., tj. kobiet, które zaczęły patrzeć na siebie ciut przychylniejszym okiem. Zerknij na http://www.galantalala.pl

 • Więc znowu w tym roku polecę siebie :) Wpadnij na http://maszynista.eu, bo ciągle się staram rozwijać i powinienem być nadzieją blogosfery (jako przykład, że można blogować o nudnych rzeczach i mieć grono lojalnych i zaangażowanych czytelników ;))

 • Jarek Kowalski

  W tym roku możesz zrobić coś kompletnie Szalonego i postawić na http://www.szalonewalizki.pl jako nadzieję blogów podróżniczych. Nieważne, że tworzymy od roku, nieważne, że wciąż się uczymy. Ważne jest to, że mamy do opowiedzenia sporo historii związanych z podróżami, którymi żyjemy od wieeeelu lat. Nie przechodzimy obojętnie wobec nienawiści rasowej i wyznaniowej. Radzimy jak mądrze i bezpiecznie podróżować, jak szanować środowisko naturalne. Dajemy proste recepty jak odwiedzić fajne miejsca. Mamy nienajgorsze foto i pasję by tworzyć miejsce w sieci, do którego chce się wracać.

 • Przecież to jest moje tegoroczne życzenie. W ogóle to mój cel, znaleźć się w twoim rankingu. Dlatego proszę wpadnij do mnie, mam kilka powodów. Jestem 100% blogerką, która pisze lekko, choć często na trudne tematy. W tym roku w rankingu Andrzeja Tucholskiego już o mnie wspomniano. Mój blog daje przede wszystkim prawdziwe emocje. Moje opinie są moje, nie podkoloryzowane, nie zawsze podobające się większości, ale taką właśnie mam osobowość. Nie boję się wkładać kija w mrowisko, i nie nie robię tego dla statystyk, tylko z potrzeby serca. Całą sobą wspieram ważne inicjatywy społeczne i robię coś jeszcze. Coś cholernie ważnego. Obalam mity, że aby być szczęśliwym trzeba mieć idealne życie, tak jak kreują to media. Moi czytelnicy są aktywni. Jestem dumna z każdej dyskusji pod fajsbukowymi postami, bo ciężko pracuję, na każdego kolejnego czytelnika.

  Dlatego proszę, zajrzyj do mnie Tomku, http://www.nieidealnaanna.com

 • Możliwe, że nie znasz naszego bloga i naszych działań. Prowadzę wraz z mężem bloga http://www.naszadrogado.pl Jesteśmy najbardziej uśmiechniętym małżeństwem wśród par, które znam.
  Ten rok zaczął się fajnie m.in. od konferansjerki na studenckiej charytatywnej imprezie (studentami już dawno nie jesteśmy, ponad 35 na karku), poprowadziliśmy prelekcje na spotkaniu blogerskim w Toruniu choć z Górnego Śląska jesteśmy ;)
  Ten rok się skończył jednak dupiato pod względem zdrowotnym, ale uśmiech nadal z twarzy nie schodzi. Ciągle mamy powera do działania :)

 • Piszę blog o miłości, związkach, ślubie i życiu po nim. Bo ono istnieje, serio! A nawet bywa bardzo fajne. :) I właśnie to staram się pokazywać.
  Dzięki blogowi niektórzy zmieniają podejście do małżeństwa, a dziewczyny przyjmują zaręczyny (których wcale nie wyczekiwały).
  Prowadzę też dwa sklepy – z koszulkami i gadżetami promującymi małżeństwo oraz ze ślubnymi artykułami (np. z materiałowymi zaproszeniami ślubnymi i puzzlami z pytaniem o świadkowanie).
  Wszystko wokół hasła „Małżeństwo jest fajne!” – jak moja blogerska akcja z okazji zeszłorocznego Tygodnia Małżeństwa (w tydzień na spontanie nakłoniłam 50 blogerów do publikacji prawie 80 tekstów).
  http://www.mocem.pl/
  P.S.
  Single też czytują mój blog i znajdują tam coś dla siebie. ;)

  • Również tę panią polecam! Czyta się świetnie, a teksty są strasznie motywujące i dziś cholernie ważne ;)

 • Mam dla Ciebie Tomku kilka fajnych blogów, blogów męskich, mocnych za którymi stoją fajni faceci. Polecam i czytam :)
  https://bwotr.pl/ – biega i czyta, spokojnie bez szpanu za to z dużą dozą sarkazmu
  http://www.dizajnuch.pl/ – projektuje i zwiedza, opiniuje
  http://www.pigout.pl/ – głodny zły i brzydki
  to topowa trójka :) to się czyta i komentuje.

  ps. i nie, nie liczę na związek z żadnym z nich, męża już mam. Uważam po prostu, że fajnych męskich blogów jest nadal mało.

  • Napisałbym, że mam horom curke, ale w domu sami faceci :)
   😘

  • Dizajnuch i PigOut (facebookowo) to i moje dwa hity! Chłopaki są super i robią naprawdę dobrą robotę, którą się świetnie czyta, która śmieszy i wpływa na postrzeganie świata (chociażby tego celebryckiego).

  • Też polecam!

  • Rene zapomniałaś oczywiście wpisać swój blog >>>>zaniczka.pl<<<< na który się wchodzi, żeby zrozumieć i żeby pomyśleć. To miejsce bardzo rzadkie w blogosferze, czasem myślę, że takie blogi powinny być objęte gatunkową ochroną.

   Żeby nie było tak słodko to dodam, że Renata dysponuje podwójną bronią niekonwencjonalną, ma dwa przecudowne i wyjątkowo fotogeniczne koty, których nie używa do celów blogowych, czego ja osobiście nie mogę jej wybaczyć.

 • Lifestyle i motywacja dla głodnych rozwoju osobistego –> MissCoach.pl

 • Hej! Wpadnij do mnie na http://www.nietypova.pl – to blog bardzo młody, ale wzbudzający zainteresowanie. Z wykształcenia jestem pijarowcem, więc na blogu piszę głównie o tym, co mnie denerwuje i co mi się podoba w mediach. Piszę też o życiu i dzieciach, ale daleka jestem od typowego parentingu. Piszę dla zwykłych Kowalskich, prostym językiem, właściwie to co mi do głowy wpadnie. Zajrzyj, poczytaj. To pewnie za mało nawet na miejsce wśród debiutantów, ale kto wie, może kiedyś :)
  Pozdrawiam najserdeczniej!
  Natalia (nietypova)

 • A ja tam mam w dupie wsystkie rankingi. Nigdy też nie miałem parcia na szkło, żeby się w jakimś znaleźć. Tobie też nie będę wchodził w tyłek.
  .
  No dobra, będę.
  .
  Weź mnie Panie łaskawco do rankingów, a ślubuję uroczyscie, że jeśli dzięki temu jakiś grosz mi wpadnie, to wydam go uczciwie. Na alkohol z wyzszej półki. Wiesz, że czeste spożywanie vipa mocnego z biedry jest szkodliwe? PomuSZ Panie w niedoli.

 • Krótka piłka, szybki szczał ;)

  Wejdź na http://maciejwojtas.pl/ i przeczytaj wpis o Gawle Ktaczyku, który zarabia na życie wywoływaniem histerii.

  Albo bajkę o tym, jak dzieci z Bullerbyn pomieszały Prozac z Relanium.

  A potem wejdź do szalonej grupy, którą prowadzę („Jak zrobić wpis na bloga, żeby czytelnika wyrwało z butów”).

  Albo lepiej tam nie wchodź, bo wciągnie cię na długie godziny, dni, tygodnie, miesiące…

  https://www.facebook.com/groups/477557412589153/

  • popieram ! odkąd jestem w grupie Maćka pomysłów mam tonę z jego inspiracji i super ćwiczeń

  • Podpisuję się rękami i nogami pod „kandydaturą” Macieja. :D Blog i grupa nie tylko dały mnóstwo pomysłów, ale pozwoliły też rozwinąć umiejętności. No i dzięki ćwiczeniom na grupie nabrałam też odwagi do działania. :D

  • <3

  • Sebastian “Zaczytany w Książka

   Jeśli Maciek nie będzie w tym rankingu to… nastanie koniec internetów :D

  • Jak nie Maciek to nie wiem kto!

  • Taaaak! Popieram całym sercem:) najlepsza grupa ever! Maciek, chociaż nie jestem superaktywna, bo introwertyzm robi swoje, dwoje dzieci też, to czytam chłonę i ogromnie Ci kibicuję. Twoja grupa i jakość tego, co robisz, jest wyjątkowa. Jak nie Ty w rankingu, to kto?

  • Prawda jest taka, że ten gość jest najlepszy i może śmiało wszystkim skopać tyłki, ale on woli pomagać, wspierać i inspirować. Za to dozgonny szacun!

  • Monika (mama na całego)

   No przecież, że Maciek, a kto? 😀 Popieram całym sercem 💛

  • polecam, i potwierdzam! ten pan potrafi w słowa i inspiruje :)

  • Tomek, dobrze przysznuruj sie do butow, zeby Cie z butow nie wyrwalo, bo to jest specjalnosc Macieja.

  • Marek Minimalista

   Skoro ma wygrać/znaleźć się na tej liście osoba(bloger) a nie marka sama w sobie. To nie ma innej opcji jak Maciej Wojtas – człowiek, który po prostu albo aż – jest obecny, który nie uruchamia live aby powiedzieć jaki to jest extra i aby być taki jak on to trzeba zakupić „produkt online” lub jego książkę, który nie pisze, że da nam cenne wskazówki po czym – po uzyskaniu – tego jakże cennego pdf okazuje się, że w punktach wypisane jest to co w tytule. Maciej zadaje pytania, rzuca stwierdzenia aby każdy mógł sam zapracować na swój sukces. Nie daje gotowej recepty, nie sugeruje, że ją zna. Wspólnie z grupą zastanawia się co jest dobre a co złe w blogowaniu – co trzeba ulepszyć a co zdecydowanie odrzucić. Czy starczy mu tego zapału, czy się nie zmieni? Tego nie wiem ale skoro oceniamy miniony rok – to ten rok należy do niego.

  • Maciej Wojtas na prezydenta! :)

  • Bierz Maćka, bierz i długo nie myśl – my, młodzi czterdziestoletni, jesteśmy przyszłością blogosfery ;)

   • A Woody Allen jest nadzieją amerykańskiego kina (razem z Clintem Eastwoodem ;)

    • No rejczel. Do tego są za starzy, żeby molestować, więc ten…

     • Przecież Woody Allen poślubił swoją adoptowaną córkę 😂😂

     • Ale to było 20 lat temu, a my mówimy o czasach współczesnych. Jakbym miał 82 lata, to by mi się już nie chciało nawet myśleć o #metoo :)

  • Z tym Maćkiem to jest tak, że ma najbardziej aktywną grupę w czeluściach Fejsbuka. To świadczy o tym, że albo przyciąga samych bezrobotnych, którzy nie mają co robić, więc się udzielają albo tworzy naprawdę fajne treści;)

   • Gorzej: przez tę grupę ludzie nie mogą spokojnie pracować. Więc w pewnym sensie – produkuję przyszłych bezrobotnych ;)

    • Nie gadaj, ja ten komentarz z pracy piszę! Jak mnie wypieprzą, będzie na Ciebie ;)

    • Chyba masz rację :D

  • enkaustyka.wordpress.com

   Jestem zakochana w blogu Maćka! Nic tak nie poprawia humoru i kreatywności jak jego propozycje umysłowych wygibasów blogowych. :)

  • Ja też polecam Maćka, jego bloga i jego niesamowicie kreatywną blogową grupę. Przyznam szczerze, nie znam innej tak rozwijającej wyobraźnię pisarską grupy. Może mało szukałam, ale po znalezieniu grupy Maćka już mi inna niepotrzebna :)
   Szacun!

  • Jeśli Maćka nie będzie w rankingu, to będzie znaczyło, że po prostu nie było w nim odpowiedniej dla niego kategorii ;)

  • Joanna Rutko-Seitler

   Maciej, wciągasz i wymiatasz!

  • Oczywiście, że tow. Wojtas! To najlepszy prezes pod jakim przyszło mi pisywać. Cenimy go my wszyscy, za odwagę, inteligencję i umiejętne zarządzanie bardzo inteligentnie rozbuchanym tłumem.

  • Tomasz Kondej

   Wybieram Maćka. Za to jak inspiruje, motywuje i jak wiele za Jego sprawą zmienia się na lepsze w necie, w realu i w ludziach. Szacunek.

  • Osobiście polecam bloga Maćka. Jego nagłówki sprawiają, że człowiek chce jeszcze bardziej przeczytać treść. Nagłówki są genialne, a treść wpisów jeszcze lepsza. Wie jak zaciekawić, zaintrygować i skłonić do powrotu na bloga. Bloga znam od niedawna, ale już jestem stałym czytelnikiem, także polecam :)

  • Ło, panie! Oczami wyobraźni już widzę te protesty i manifestacje na ulicach, jeśli nie będziesz przynajmniej w nadziejach.
   Wszyscy wyjdą z butów! ;)

   Hasło na transparentach: Macieju, nadziejo nasza!

   • Nadzieja to jest to, co pączki mają w środku? ;))

    • Taaak! To właśnie ta najsłodsza, najpyszniejsza niespodzianka skrywana przed światem w złocistym uścisku pączusia. A jeszcze jak czekoladowa to świat z samego rana uratowany :D

  • Chyba już wszystko zostało powiedziane na ten temat, ale warto to jeszcze raz zaznaczyć, że działalność Maćka jest imponująca. Nie znam realnej blogowej konkurencji dla jego wyobraźni i warsztatu pisarskiego!

   Jego grupa, to cud, miód i orzeszki. Dołączyły do niej nawet Janina Daily i Joasia Pachla!

   No i przez swoją tajemniczość, nazywany jest „Banksym copywritingu”. Kozacko, nie? :)

   • Dziękuję bardzo! :)

    PS.

    Dołączył nawet Maciek Budzich ;)

  • No takie głosowanie to ja rozumiem, głosuję na kogoś, kto wygra, niekoniecznie jest pewniakiem i nie ma niczego wspólnego z polityką! Maciej Wojtas – też jestem za!

  • Weronika Bogusia Ossowska

   Maciek totalnie, bezsprzecznie i absolutnie zasługuje, żeby znaleźć się na tej liście. Jest niesamowitym człowiekiem. Tak bardzo kreatywnego i pozytywnie zakręconego człowieka, to ze świecą w ręku szukać. :)

 • A ja piszę o życiu. O takim normalnym życiu. Ale piszę o nim tak, że wydaje się co najmniej tak zajebiste, jak Twoje.
  U Andrzeja T. moi czytelnicy nałożyli mi srebrną szarfę wicemiss, ciekawe co Ty mi nałożysz? Poza banem.

  http://www.dizajnuch.pl

  • Polecam Allegrowicza!

  • Polecam (jak 40-latek 40-latka ;)

   • 121.
    Takich trzech, jak nas dwóch to nie ma ani jednego, jeszcze przez 16 dni suma naszych przeżytych wiosen będzie wspomnianym kwadratem liczby 11. Przypadek?

    • A czy mnie się wydaje, czy my wszyscy jesienni aby nie jesteśmy? To nam się wiosny pogubiły, to dopiero jest zbiekokoliczności.

     • Jestem z czerwca. To prawie jesień.

     • No to w zasadzie i tak wiosna uciekła. To spiseq.

     • Fakt, to prawie jesień. Dobrze że nie średniowiecza. A jam gwiazdkowy. Coś jak Mickiewicz, tylko bez rymów.

  • Jacka polecam. Ktoś kiedyś napisał, że blogosfera jest kobietą, ja jednak twierdzę, że jest facetem, każdy tekst Jacka to potwierdza. Gdyby Jacek był premierem, to internauci zaczynaliby dzień od lektury jego bloga, może Polska nie stałaby się krainą mlekiem i miodem płynącą, ale bankowo byłoby weselej.

   • Ty weeeź, bo skończę jak Pietrzak :))

    • Ajć Ty czarnowidzu, z Tobą kojarzy mi się słowo rozrywka. Z nim smuta. Taka głęboka, depresyjna, rosyjska i nieuleczalna.

  • Polecam, to mało powiedziane. Z resztą rozpisałam się na ten temat gdzie indziej… ;)

 • Krzykiryki

  Jestem najlepsza w pisaniu o rozwoju dziecka w taki sposób, żeby (nawet Ciebie) zainteresować. Na http://www.krzykiryki.pl/ znajdziesz scenki z życia rodzica niemowlaka w postaci autorskich memów, moje artykuły o tematyce fizjoterapeutycznej (taki mam zawód), a także artykuły o przydatnych gadżetach dla dzieci. Bo przecież blogi parentingowe to Twoje ulubioone, prawda?

 • Hej, zajrzyj do mnie! 2 lata milczałam, bo nie zasługiwałam. Teraz mądrzejsza, bardziej doświadczona i bardziej odważna zdobywam serca polskich mam i wiem, że mogę być nadzieją. Wspieram, rozśmieszam, przemycam te dobre rzeczy, otwieram oczy i kopię w tyłek, a przede wszystkim nie boję się robić tego wszystkiego. Co ja z tego mam? Setki komentarzy i wiadomości z podziękowaniami od czytelniczek. Najlepsze :)
  http://www.bizimummy.pl

  • Anna Kolmas

   Zapraszam do miejsca planowania podróży – krótko, tresciwie i na temat – patenty na podróżowanie. W sieci jesteśmy krótko ale piszemy o tym co uwielbiamy na bazie naszych doświadczeń
   https://warsztatpodrozy.com

 • To ja dodam coś od siebie. Bardzo brakuje mi w rankingu blogerów powiązanych z naturą. Jest moda, uroda, lifestyle ale brakuje fascynatów natury, roślin, zdrowego stylu życia, naturalnej pielęgnacji urody ale nie reklamowania kosmetyków. Tego jest tak dużo aż do obrzydzenia. Z czego to wynika?? Czy odbierają nas jako „nawiedzonych” a przecież chcemy zmieniać świat i to na lepsze?? Nie rozumiem i będę się przeciskać ile sił mi starczy by nieść ten oświaty kaganek. Aby uporządkować ten świat oparty na iluzorycznych wartościach. Bez natury zginiemy i o nią trzeba dbać w szczególności. Mimo, że podkładają mi kłody pod nogi, hejtują ja i tak robię swoje i robić będę. Nie kryję, że potrzebuję trochę wsparcia aby to co mam do przekazania poszło w świat ale jest to tego warte. Naprawdę.

 • Anna Żuchlińska

  Zajrzyj i do nas na: http://wszedobylscy.com. Piszemy o podróżach, zarówno tych krótkich, jak i rodzinnych – bez zbędnego nadęcia, za to z lekką nutką humoru i luzu. Ameryki nie odkryliśmy, ale lubimy to co robimy.

 • Zuza Ledworowska

  Mieszkałam 2 lata w Bangkoku. Piszę o życiu w Tajlandii, kulturze, pracy nauczyciela i podróżowaniu – http://www.jestemzuza.pl

 • Oto jednorożec wśród blogów! Lubię dawać innym nieprzydatne porady, skłaniać do przemyśleń i doprowadzać swoim słowotokiem do łez radości (mnie czasem śmieszy). Sto procent mięsa z szynki. Polecam. http://patrzszerzej.pl

 • Prowadzę blog http://www.kawedozylnie.pl/ i dla niego chcę rzucić pracę w policji. Jestem matką i głównie o macierzyństwie prowadzę swój blog. Jednak typowych postów dot. tej dziedziny u mnie nie znajdziesz, bo tego jest mnóstwo w sieci. Moje podejście do macierzyństwa odbiega od tradycyjnych norm i stawiam bardziej na dystans i poczucie humoru.

 • Jak się sama nie polecę, to nikt tego za mnie nie zrobi. Jestem takim upośledzonym dzieckiem blogosfery. Każdy lubi, po główce pogłaszcze, ale polecać trochę wstyd.

  Blog mi się rozwija. W tym roku wzięli mnie do ogólnopolskiej gazety ze 2 razy. Raz do lokalnej. Raz do telewizji i raz na Pudelka (jprdl). http://www.niewyparzonapudernica.pl/

  Polecam się, bo jestem normalna, a ludziom normalności brakuje.

  Na fejsie też działam, w sumie tam chyba najprężniej- https://www.facebook.com/NiewyparzonaPudernica/

  Na insta jakoś leci od siódmy do trzeci. Arabów nie kupuje, to pnę się wolno ale stabilnie- https://www.instagram.com/niewyparzona_pudernica/

  Nawet na yt zaczęłam pajacować, ale doba nie gumka w majtkach i ciężko rozciągnąć- https://www.youtube.com/channel/UCgMhGx7yzMWUnEqm2IyDO0A

  No co więcej? Ze wsi jestem. Jem kiełbasę. Smalec lubię. Takie wartości warto promować.

  • A ja też polecam! Normalność jest w cenie ;)

  • 10/10 :D

 • To ja też się polecę, bo kto mi zabroni?
  Wpływowa to może nie jestem, ale nadzieją na pewno. Piszę o blogowaniu, malowaniu i zdjęciach. O tych ostatnich nawet trochę więcej.
  Wymądrzam się i święcę przykładem na http://www.agwerblog.pl

 • Mój blog (a właściwie mój i Męża, bo odwala kawał dobrej roboty) powinien znaleźć się w rankingu. Dzięki mnie początkujący blogerzy podejmowali świadome współprace, a firmy zaczęły traktować blogerów z należytym szacunkiem.

  Ja nauczyłam się jak słuchać moich Czytelników i łączyć pracę z blogiem i dobrą zabawą. Połączenie mojej pracy, blogowania od 2009 roku zrodziło Poradnik Blogera, który cieszy się dużym zainteresowaniem, a post ‚Bloger to tania siła robocza’ przeczytało już kilkanaście tysięcy ludzi, ba nawet inni Blogerzy docenili ten tekst, bo nie owijam w bawełnę tylko piszę o czasem trudnej rekacji Bloger-Agencja.

  Mimo motywacyjnego doła, który złapał mnie jakiś czas w kwestii bloga, nie poddałam się tylko zebrałam 4 litery i ruszyłam do pracy z nowymi pomysłami.

  Jeśli nie w tym, to na pewno w przyszłym rankingu znajdzie się mój blog.

  Adres: http://www.dpblog.pl

 • Wpadnij do mnie na https://przekladnamiare.wordpress.com 😉 Jest to kreatywny blog o przekładzie i trudnych (ale za to jak ciekawych) początkach w branży tłumaczeniowej. Dopiero się rozwija, ale jak na blog specjalistyczny radzi sobie świetnie i jest rozpoznawalny w branży. Zapraszam!

 • Dobry wieczór :) Piszę o tym, jaki nóż do ryby, kto pierwszy podaje rączkę, dlaczego nie należy się śmiać z imienia Janusz i jak sobie poradzić ze współpracownikiem, który się nie myje. Temat savoir-vivre jest moją pasją, ale nie mam z tego powodu kija w wiadomej części ciała. Prowadzę grupę na FB dotyczącą dobrych manier, gdzie zdarzają się całkiem niezłe pożary do gaszenia ;) Takich blogów jak mój jest bardzo niewiele – wszyscy autorzy zmieściliby się w schowku na szczotki, ale ja to uważam za zaletę :) Zapraszam na http://www.pudrowo.pl
  Inne blogi, które chciałabym polecić to:
  http://www.laminerva.pl/ – dowiesz się o sztuce tego, czego na bank nie wiedziałeś wcześniej :)
  https://miniaturowa.pl/ – świetna dziewczyna z poczuciem humoru – nie da się jej nie zauważyć w tłumie
  http://zaniczka.pl/ – dla niej nie ma żadnych barier :)
  Pozdrawiam!

  • Wzrusz przejął me miniaturowe serduszko! Jak spotkamy się na żywo to Cię wyściskam. Także nie zdziw się jak poczujesz kiedyś jakieś dziwne manewry w okolicach Twoich kolan ;)

   • Ściskanie się z Roszpunką? Zawsze!

  • Kasiu Ty zawsze z klasą :)

  • Polecam :)

 • Kasia Dębska

  Wpadnij do mnie, bo piszę ciekawie o fajnym i zdrowym życiu (http://projektoptymistka.pl)

  A tak btw to jestem nadzieją blogosfery, bo „już dwa miesiące piszę bloga” ! ;)

 • Na moim blogu ponoć wszyscy płaczą. Tylko po to, żeby później się zwyczajnie… uśmiechnać: łatwiej, częściej i szerzej. W tym roku zdarzyło się wszystko: wystartował i nie zwolnił ani na moment. W pierwszy dzień wiosny. W pierwszy dzień zimy będę czytać o blichtrze kolegów i koleżanek blogosfery – świata, który mnie pochłonął i do obecności w którym dopiero aspiruję… To nie fałszywa skromność. To uczciwość i jeszcze dużo lekcji do odrobienia… ;-)
  W każdym razie, gdybyś się nudził: zajrzyj http://www.tabayka.pl

 • Pani Miniaturowa – wielki charakter w małym opakowaniu
  https://miniaturowa.pl/

  To ja jestem ta, której każdy pisze/mówi „ej kojarzę cię!”, „widziałam cię na konferencji”, ale ja im nie wierzę, bo jak w tłumie tysiąca osób można dostrzec babę, co ma metr trzydzieści trzy? ;-) Prędzej słyszeliście salwy śmiechu, które wzbudzam swoimi kretyńskimi żarcikami.

  Jestem niepełnosprawna, a na dodatek niskorosła, taki mój pakiet 2w1, ale moim zadaniem na blogu NIE jest sprzedawanie swojego sad story. Nie brzęczę też o tym, jakie to ja mam straszne życie, bo nie mam.

  Nauczono mnie, że zawsze mam sobie dawać radę, bez względu na wszystko. Wpojono mi, że mam próbować pokonać każdą kłodę jaką życie rzuci mi pod nogi oraz przeskoczyć każdą barierę, która przede mną wyrośnie. I to właśnie robię! Próbuję. Staram się. I mam nadzieję, daję dobry przykład innym.

  Mój blog nie jest wymuskanym arcydziełem grafików (my bad), bo miesiąc temu wybrałam sobie nową narzeczoną – tytanową protezę stawu biodrowego (Jestem Kobietą Cyborgiem…w kręgosłupie też mam implanty :P zdjęcie z hobbitem 5zł) Także hajsy się ostatnio rozpłynęli, ale pomysły na teksty na szczęście nie, o czym można przekonać się tutaj: https://miniaturowa.pl/

  • Wielki Mały Człowiek! <3

  • Ja to Ci tylko powiem, że przez bramki na lotnisku to Ty Dziewczyno raczej bez kontroli osobistej nie przejdziesz ;)
   Miniaturowa pisze świetnie przy tym trudno jej tekstów NIE skomentować. Coś takiego w sobie ma, że prowokuje palce na klawiaturze.

   • Aawww <3 dziękuję :*

    Jak kontrolę będzie przeprowadzał ktoś podobny do wikinga to obiecuję nie narzekać :D

    • Kiedyś w ramach pewnego projektu miałem sporo latania po Europie. Jedna z ważniejszych osób ze składu delegacji miała dwie metalowe protezy nóg, mało kto o tym wiedział, bo osobnik przemieszczał się bardzo sprawnie i płynnie. Zazwyczaj na bramkach wystarczyło dyskretne uniesienie nogawki i postukanie w metal. Ale raz pewien kontroler miał genialny pomysł… odkręcenia protezy przy kontroli. Pomysł z gatunku: rozkręcimy tego rolexa za pomocą młotka, szczątki wrzucimy do pudełka, którym będziemy wstrząsać, to się pewno na powrót złoży w sprawny zegarek.
     Więc wiesz, żebyś jeszcze nie musiała demonstrować/demontować tego i owego ;) podczas kontroli ;)

  • Polecam :)

  • …i była w Dzień Dobry TVN!

 • A moje dziewczyny to najlepsze kreatorki opinii ;) http://www.dzieciaki-testuja.pl/

 • Anna Kolmas

  Twoje miejsce planowania podróży – tylko konkrety, żadnego lania wody.
  Nie oglądaj świata z perspektywy basenu w hotelu ale poznawaj w realu.
  Tylko na podstawie naszych doświadczeń – prawdziwe podróże przetestowane na nas.
  Zapraszam
  https://warsztatpodrozy.com

 • Wpadnij do mnie, jeśli lubisz historie… nieopowiedziane historie o życiu taki, jakie ono jest: https://czarnaskrzynka.blog/

 • Czy nasz blog jest lifestylowy? Hmmm… Prawdę mówiąc tak, choć dotyczy nieco odmiennego stylu życia. Jesteśmy swingującym małżeństwem, które poprzez bloga dzieli się swoimi emocjami i doświadczeniami. Początkowo czytała nas zaledwie garstka ludzi – i nawet wtedy nie dowierzaliśmy, że ktoś chce nas czytać. Tymczasem okazało się, że w Polsce jest ogromna ilość pragnąca spełniać swoje najskrytsze fantazje seksualne. Dla wielu nasz blog jest drogowskazem w swingerskim świecie, a otrzymywane od czytelników wiadomości i komentarze potwierdzają, że to co robimy ma sens… Choć oczywiście nie brakuje też ludzi, którzy najchętniej oblaliby nas wodą święconą i odprawili egzorcyzmy. No cóż, bierzemy to na klatę i przecieramy swingerskie szlaki w naszym kraju. Zatem ostrzegamy – każdy wchodzi na stronę na swoją odpowiedzialność :D

  Zapraszamy: http://swingwithme.pl/

 • Cześć JH
  Zajrzyj na http://www.TastyWayOfLife.com. Blog głównie tacierzyński pisany ręką taty, co ojcem został, jak już czwarty krzyżyk stukną mu na karku.
  Blog ma rok i powoli sobie rośnie (śmieszna sprawa bo 10 000 fanow stuknęło mi dokladnie po 10. miesiącach, co do dnia :-). Nie ma nas wielu ojców blogujących, więc licząc fanów na FB chyba jestem już 3. w Polsce za Zuchem i BlogOjcem. Nie aspiruję do nadziei, bo za mało się wydarzyło według Twoich kryteriów (jedna konferencja parentingowa, dwa wywiady w PR3), ale myślę, że gdyby była kategoria „nadzieje nadziei blogosfery” to mógłbym się załapać. :-) Najlepszego. Tomasz „Tasty” Smaczny

 • Dlaczego polecam siebie?
  Bo nikt tak jak ja nie zachęca (a może jednak zniechęca) do studiowania w UK! Sam temat na pierwszy (i drugi w sumie też) rzut oka wydaje się być nudny… A jednak! Miliony pytają się mnie o zdanie i opinię na temat studiów i życia za granicą. To się nazywa prawdziwy influence!
  http://www.poprostusara.pl

 • Kiedy myślę o osobie, która powinna znaleźć się w tym rankingu, do głowy przychodzi mi tylko Dagmara Sobczak, Socjopatka. Genialna, szczera, otwarta dziewczyna, a przy tym działaczka społeczna, blogerka poruszająca mega ważne tematy, współtowórczyni magazynu dla blogerów. Jeśli zależy Ci na wyłapaniu perełek, zajrzyj do Dagi: http://www.socjopatka.pl/

 • Sebastian “Zaczytany w Książka

  Piszę o książkach. Recenzje, wywiady… to są moje klimaty! :D

  Zapraszam tutaj:

  http://zaczytanywksiazkach.wordpress.com

 • Nie słyszałam wcześniej o tym rankingu, dziś poznałam i… A co mi tam, pora się ujawnić. Jestem Ania i prowadzę blog Kęsy Codzienności – tutaj: http://www.kesycodziennosci.pl, na którym królują domowe przepisy, ale i porady dla mam i od niedawna mam blogujących. Dopiero od paru miesięcy działam intensywniej, blog i ją mocno się zmienial. W efekcie wpisy zbierają coraz większe zainteresowanie. Może i nie jestem jeszcze wplywową blogerka, ale zaczynają się ze mną liczyć 😃

 • KulinarnieNiepoważny

  Hej!
  Wpadnij na http://www.kulinarnieniepoważni.pl :
  Teraz jesteśmy w fazie pączkowania i rozkwitu, ale w ciągu roku będziemy najciekawszym blogiem o gastronomii w Polsce!
  Restauracje, Street Food. Jedzenie i stojący za nim ludzie. Bloger i jego kroki po kulinarnej mapie świata, będzie wszystko co z żarciem związane.

  Wskakujemy na „Hype-Train” !

  Pozdrawiam!
  KN

 • Zgłaszam się – http://www.places2visit.pl/
  Nadzieja blogosfery :)

 • Kafi

  Wpadnij na naszego bloga:

  https: //harmonylife.style/grzechy-i-grzeszki-rodzicow/ , w sumie fajnie by było gdyby udało się kiedyś spotkać, przybić pionę, czy napić czegoś dobrego. Nie ukrywam, że jestem ciekawa Twojego zdania odnośnie tematu posta do którego linka tu wkleiłam 😀 Do miłego!

 • A do mnie zapraszam po przepisy na zdrowe ciastka. Albo jak się komuś nie chce biegać, a by chciał.
  Piszę o skutecznym treningu i zdrowej diecie o tu: http://www.olasobiegraj.com/blog/

 • Piszę o technologiach, ale w końcu jakoś to ruszyło z kopyta, więc może i nadzieją zostanę? ;)

  http://szklanysamuraj.pl

 • Żona przyrzekała, zarzekała się, że już mojego bloga dawno temu w tym domu zgłosiła i że jej nawet odpisałeś, i że coś, ale jakoś tak.. Lepiej napiszę też tu. http://businesslifemanual.pl/12-zasad-zarzadzania-ktorych-nauczy-cie-alex-ferguson/ Piszę dla ludzi aktywnych zawodowo, czyli tych, co wcale nie marzą o własnych firmach, bo podoba im się praca na etacie. Ha! Są tacy.
  Polecam wpis o Alexie Fergussonie, o managerze i lwie, o dwudziestolatku, który dokonał rewolucji w zarządzaniu. No i inne rzeczy też polecam. Się polecam. Strzałeczka „kochanie” Ty…

 • Czy ja jestem nadzieją blogosfery? Hmm raczej nadzieją dla samej siebie.
  Ale za to z przyjemnością pochwalę się tym co robię. Jestem autorką strony o kompetencjach miękkich czyli umiejętnościach społecznych. Poruszam tą tematykę wraz z psychologią społeczną i human resource. Stronę tworzę od kwietnia bieżącego roku i mam przy tym niesamowitą radość i powód do dumy. Pozdrawiam Katarzyna Płuska

  http://www.katarzynapluska.pl

  • Polecam! <3

   • Ja Zwykła Matkaa

    Polecam Kasię, robi kawał dobrej roboty.

  • Ja Zwykła Matkaa

   Kaśka ty musisz tam być.

 • Oł. Ja tylko zarażam ludzi italiofilią. Zwykłych Polaków namawiam do włoskich podróży, wciśnięcia się w kolorowe spodnie, złapania trochę słońca, wzięcia łyka wina i śmiania się całą gębą. Pokazuję, że Włochy to coś więcej niż Rzym, Wenecja i Florencja. Założyłam im nawet grupę Moje wielkie włoskie podróże, gdzie zaraz stuknie nam 12 000 członków. Pisał o niej Glamour jako jednej z najciekawszych grup podróżniczych. Jest nam dobrze, prawie nikt nie przeklina, prawie nikt nie ma nic do imigrantów sprzedających kapelusze na plaży, prawie nikt nie odmawia sobie espresso na stacji paliw zaraz po przekroczeniu włoskiej granicy, bo teraz cenią ten smak pod włoskim niebem. Piszę o Italii na http://www.italiapozaszlakiem.com, facebook @italiapozaszlakiem i taki sam instagram pełen nudnych włoskich klimatów. Ot, daję ludziom kawałek szczęścia, a oni mnie. I tak się dopieszczamy, kurcze, kocham tę robotę.

 • Niko Nikodem Sadlowski Sadłows

  Lecimy. Rock n Rollowy Pan Przedszkolanka z powołania. Wydziarany tata z zamiłowania. Porusza tematy i jestem zaangażowany społecznie. Śmiało wbijaj na rockdaddy.uk
  Co-Parenting (wychowanie naprzemienne), autyzm, ojcostwo i wiele innych tematów. Wiem że 2018 będzie trampoliną, dopiero się rozkręcam. Ave

 • Jeśli nie w tym roku, to w przyszłym na pewno bo się w końcu ogarnęłam i wzięłam do roboty no :) kilka słów o tym jak nie skretynieć na macierzyńskim http://www.dobrzewydane.pl

 • Tomek, albo szybko utniesz możliwość komentowania pod tym wpisem, albo czekają Cię 4 kolejne nieprzespane noce na chodzeniu po polskiej blogosferze.
  Sorka, bo dopiero dotczytałam, że nie można dorzucać swoich typów, a ja je tutaj poparłam w sekcji komentarzy, to wyślę Ci je na priva.

 • Pewnie na rankingi troszeczkę za wcześnie, ale co tam! :) http://rozkminytiny.pl/ się polecają. Blog pisany z humorem, ale i dużą dawką refleksji. O czym? O relacjach międzyludzkich i społeczeństwie, o zachodzących w nim przemianach. O tym, co może nas przerażać (i przeraża) albo zachwycać. O tematach tabu, ale i tych oklepanych, ujętych z nieco innej strony.
  Wciągam do rozmowy, zachęcam do wyrobienia sobie własnego zdania w tematach, w których często go nie mamy :)
  Jest tam również miejsce na Wasz ulubiony „parenting” :D

 • Klaudia Łapa

  Nie może zabraknąć Oli Gościniak http://www.olagosciniak.pl
  A czemu?
  W październiku nie wiedziałam co to DNS. Na kurs Oli trafiłam przypadkiem. Na dzień dzisiejszy stawiam swoją stronę na wp SAMODZIELNIE. Informatyk do mnie nie przemówił, książki też nie (dopiero teraz rozumiem o czym czytam), a Ola przemówiła. Do tego stopnia, że w ciągu dwóch miesięcy ogarniam GoogleAnalitics, wiem co to SEO i jak o nie dbac, no i najważniejsze: sama ogarniam swój sklep internetowy o stronę, a także tworzę kolejną.
  Dziewczyna nie dosc, że ma ogromną wiedzę to jeszcze motywuje :)
  Prowadzi na fb grupę Jesteśmy Interaktywne, z której można się wiele nauczyć :)

  • Monika Gibniewska

   O tak! Ola Gosciniak jest the best! Tyle energii, entuzjazmu, pomyslow i jeszcze sie tym wszystkim dzieli. Motywuje do dzialania by nikt nie zostal w tyle. Uwielbiam jej blog. Na grupe zagladam dzien w dzien a nawet kilka razy dziennie bo zawsze dzieje sie cos waznego, cos kreatywnego, cos co inspiruje.
   Go Ola Go!
   https://olagosciniak.pl

   • Joanna Walczak

    Ola Gościniak zasluguje na miano niosącej turkusowy kaganek oświaty nie tylkO SEO.
    Ola nie klei pitu pitu tylko ma do zaoferowania konkret opowiedziany przystępnie, z uśmiechem, w jednostce lekcyjnej.

  • Krystyna Polek

   o właśnie – również polecam Olę Gościniak jako najbardziej wpływową osobę blogosfery i nie tylko ;)

 • Agnieszka Trolese

  Tomku, zrób sobie dobrą kawę, weź to niezdrowe jedzenie :) i zajrzyj też do mnie!!! Gdziekolwiek teraz jesteś zabiorę Cię ze sobą w świat! Chcę inspirować ludzi do podróżowania, odkrywania nowych wspaniałych miejsc, wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, podpowiadać jak najlepiej przygotować plan podróży, podsuwać ciekawe pomysły, poszerzać horyzonty! I wiem, że każdy może tak powiedzieć, ale blog stał się moją obsesją, pasją, jedną z najważniejszych rzeczy w życiu.
  http://tasteandtravel.pl

 • Ja także chciałam zaznaczyć swoją obecność. Uważam, że jestem blogerką niszową acz wpływową. Piszę o Turcji (gdzie mieszkam) – kraju, wokół którego narosło mnóstwo stereotypów, i od moich czytelników i turystów wiem, że robię kawał dobrej roboty w tym temacie. Odczarowuję mity, pokazuję zwykłą turecką codzienność, pokazuję Turków jako normalnych ludzi (takich jak my). Wiem, że „wyleczyłam” z lęku przed groźnymi muzułmanami i lęku przed wybraniem taniego last minute do Turcji – wiele osób ;)
  Czy więc jestem wpływowa? Tak, chociaż nie mam milionów czytelników (jeszcze) i nie piszę o „lajfstajlu” :)
  Mój blog: http://www.tur-tur.pl
  Youtube: http://bit.ly/turturyoutube

  • Polecam :) [nie tylko za długoletni staż w blogosferze]

 • Po 7 latach blogowej walki o lepszą przestrzeń Polaków, 570 inspirujących wpisach, chwilę temu zdobyliśmy 3000 fana na Facebooku. Jak na architektoniczną niszę całkiem nie źle. Możesz być następnym. ;)

  Jak powiedział kiedyś nasz ulubiony czytelnik : „Pokazujcie marzenia. Te wielkie i te małe. Chcę je widzieć i za nimi podążać. Róbcie to dalej” No to robimy. :)

  Zapraszamy do krainy architektonicznych marzeń. Wpadaj śmiało : http://www.blog.awx2.pl/ . Pozdro

 • A ja polecam bloga http://aniversum.pl/ – pisze go Ania mieszkająca we Francji. Każdy wpis powoduje u mnie tarzanie się ze śmiechu – czy to pisze o operacji bypass żołądka albo o tym jak antyterroryści zabrali jej samochód czy też o sukni ślubnej dla grubej baby. MEGA dystans do wszystkiego.

 • Jeżeli lubisz dobre teksty o ludziach, w podróży i niezłe zdjęcia, to zapraszam, nie powinieneś się nudzić :-)
  http://www.swiathegemona.pl/

 • My się już trochę obwąchaliśmy ;) ale co mi tam!

  Jest takie miejsce w sieci, gdzie pomagam innym oswajać WordPressa. Nie żeby był to jakiś mega groźny zwierz, ale od czterech lat okazuje się, że sporo osób podchodzi do niego jak pies do jeża! I podchodziliby tak dalej i obskakiwaliby go z każdej strony i raniliby sobie noski o jego kolce, gdyby nie fakt, że trafiają do mnie :D

  A potem to już tylko pykają sobie kolejne blogi, stronki i landingi, mailingi, przemierzają czeluści Internetów mierząc i badając efektywność/wskaźniki i cele, szaleją z motywami i obracają sobie wtyczki wokół najmniejszego, stópnego paluszka!

  Przypomnieć adres? No problem! https://kasiaaleszczyk.pl/ -> zapraszam!

 • Chcesz zarabiać więcej pieniędzy i przy tym dobrze się bawić?

  Wejdź na: http://www.poprostulukasz.pl/

  Zastanawiasz się czy magister na emigracji w Anglii pracuje w fabryce i je chleb z pasztetem żeby się pokazać przed znajomymi z Polski?

  Zapraszam do mnie: http://www.poprostulukasz.pl/

  Lubisz sushi?
  Ja też.

  P.S. Mój blog zwyciężył w konkursie Men’s Health w kategorii pieniądze. :)

 • Przez krótką chwilę pomyślałam sobie, że dam Ci spokój i nie będę dokładać Ci kolejnego miejsca w sieci do zwiedzania. Później zaczęły mną targać myśli, że jeśli Cię do siebie nie zaprosze, to nigdy w życiu na niego nie trafisz. W związku z tym zapraszam do siebie: http://www.sebucja.pl
  Z wykształcenia jestem pielęgniarką, co bardzo rzutuje na treści, jakie zamieszczam na blogu.
  Nie jestem niepoprawną optymistką, bo życie nie raz mi już pokazało swe trudne oblicze. Nie jestem zbytnio przebojowa, ale jakimś cudem zaproszono mnie do TV i dałam radę, pomimo trudnego tematu. Za to wyróżnia mnie empatia i chęć niesienia innym pomocy. Na swoim blogu pomagam mamom ujarzmić otaczającą je rzeczywistość. Inspiruje i daję cenne wskazówki na temat wychowania oraz zdrowia dzieci. Dzielę się doświadczeniem bycia matką dziecka przewlekle chorego i udowadniam innym, że z chorobą da się żyć.
  Rozgość się zatem i wiedz, że zaszczytem dla mnie jest mi Ciebie gościć ;-)

 • łał aż 171 komentarzy. Więc właśnie zrobiła się tablica ogłoszeniowa.

  Ja jak przystało na blogera zaproponuje siebie :) http://www.moneygrabbing.co.uk/

  Książka już jest, a dokładnie e-book, własny produkt w postaci kursu też jest, statystyki ponad 30 tys UU, działania wokół własnej marki poprzez networking, wywiady dla gazety oraz w YouTube :) – więc spełniam minimum. Z wyjątkiem jednego działam głównie w UK.

  A mam tylko jeden prosty cel do osiągnięcia dzięki blogowaniu i powoli ale systematycznie jest coraz bliżej.

  Pozdrawiam blogerów.

 • Nominuję http://czasglammam.pl/

  Blog pisany przez psychologa o tym jak naturalny sposób funkcjonowania ludzkiego mózgu możemy wykorzystać by zwiększyć swoją produktywność.

  Dla kobiet, które chcą się zorganizować i zwiększyć swoją produktywność, aby mieć więcej czasu na to co ważne: dla siebie, rodziny, biznesu, czy malowania paznokci (^_-)

  Czyli dla tych kobiet, które są gotowe zawalczyć o życie jakiego pragną!💪🏻

 • Skoro sam siebie nie zgłoszę, to kto to zrobi? ;) Ponieważ mieszkam i pracuję w Norwegii, staram się pokazywać ten kraj z jego pozytywnej strony – kuchnia, dziwactwa, ciekawostki. Blog wciąż w budowie, ale dziś wygląda to mniej więcej jak dobijanie ostatniej dachówki :) Zapraszam:
  http://www.mojcodziennik.pl

 • Dorota Świdnik

  Świętowanie pierwszych urodzin mojego blogowania, jeszcze przede
  mną. Pierwszy post na http://slodkie-fajne-ale-dietetyczne.pl/,
  pojawił się 22 grudnia zeszłego roku.

  W porównaniu z wpływowymi blogerami, ja dopiero raczkuję. Jednak, coraz prężniej staram się działać, bo motywuje mnie, to że z każdym miesiącem pomagam coraz większej liczbie kobiet.

  Inspiruję zapracowane i zabiegane kobiety, żony, matki do zdrowego odżywiania, ale w bardzo racjonalny sposób. Bez wymyślania i przeróżnych udziwnień.

  Poprzez tworzenie darmowych e-booków, wskazuję im konkretnie jak mają zacząć wprowadzać zdrowe zmiany w swoje dotychczasowe nawyki.
  Daję im gotowe pomoce, do zastosowania od zaraz.

  A od nowego roku ruszam ze sprzedażą wyjątkowego produktu: Zdrowa Dieta Niskim Kosztem. Pod taką samą nazwą kilka dni temu powstała grupa na FB.

  Wszystko po to, aby ułatwić kobietom podejście do zdrowego odżywiania każdego dnia. Bez kilkudniowych wyzwań i słomianego zapału, ale konkretnie i ze stałym wsparciem z mojej strony.

  Pomimo tego, że blog jest skierowany dla kobiet, zapraszam oczywiście Ciebie ;) Może zainteresują Cię moimi pomysłami i skorzystasz z moich zdrowych, szybkich i ekonomicznych podpowiedzi ? :)

 • Aleksandra Zawadzka

  A nuż, widelec stwierdzisz, że to, co robię i piszę ma sens, że nikt przede mną czegoś takiego nie zrobił, bo to raczkująca dziedzina w naszym kraju i uświadamianie w zakresie plantanów, orzechów tygrysich, a przede wszystkim zdrowych jelit na coś się komuś przyda :)
  https://autoimmunologicznepaleo.pl/

 • Aga Basta

  Wpadnij też do mnie: http://teachyourbaby.pl/ Uważam, że piszę ciekawie i że należę do kategorii nadzieja blogosfery (blog jeszcze nie ma roku).

 • Uważam, że jestem niezwykle wpływowym blogerem, bo mam taki wpływ na Ciebie, że bezkarnie przechodzi mi mówienie do Ciebie po nazwisku.

  Zgłaszam swoją kandydaturę do nadziei blogosfery, żeby potem nie było marudzenia, że „Twarowskiego to ja nawet chciałem, ale się nie zgłosił”. Zgłosił, zgłosił.

 • Tak sobie myślę, że zgłaszanie do konkursu własnych blogów jest trochę bez sensu, bo jeżeli blog nie zostanie zgłoszony przez swoich licznych followersów, to prawdopodobnie nie jest bardzo popularny i tym samym nie spełnia kryteriów. No ale skoro można…

  No więc zgłaszam swojego bloga, który na razie spełnia przynajmniej jedno negatywne kryterium: nie ma dokonań w ubiegłym roku kalendarzowym ;) https://vademecumpacjenta.wordpress.com – blog survivalowy dla pacjentów. Zapraszam.

 • Emilia Eichstaedt

  Bezdyskujnie w rankingu musi znaleźć się : http://www.matka-nie-idealna.pl/. Zajrzy, a nie pożałujesz! :)

 • Paweł Lebiedziński

  Cześć, zapraszam do mnie, żeby się trochę pośmiać :) http://www.lebio.pl

 • Niech będzie tak jak chciałeś
  Siema, wpadnij do mnie http://BedeProgramistka.pl

  Piszę, bo… Chcę i będę programistką a oprócz tego motywuje innych do pracy nad sobą.

  Stworzyłam wyzwanie, do którego w ciągu 3 dni dołączyło 1 tys osób. To sporo jak na tak wąska grupę osób, którzy chcą zostać programistami. W ciągu tych 3 dni blog pobił swój rekord uu.
  Tak wiem, na pierwszy rzut oka te liczby nie robią efektu wow. Ale wiesz co? Ja piszę od sierpnia. Tego roku..

 • Zgłaszać własnego bloga tak bezczelnie publicznie? :) Tomku byłam w Twoim zeszłorocznym rankingu, więc oczywiście zgłaszam się: http://www.wczerni.pl. Będziesz mógł sam się przekonać jak pilnie przez ostatni rok pracowała Twoja nadzieja blogosfery ;)

 • Zapraszam do mnie naturalniepiekna.info 😃 pozdrawiam I dziękuję za to co robisz !

 • Cześć Tomek,
  Zapewne swoje typy już masz, ale jeśli lubisz małe, wredne..wróć CHARAKTERYSTYCZNE i wyraziste postacie, to niewątpliwie jestem to ja oraz mój blog- inny niż wszystkie http://www.blogierka.pl !

  A tak zupełnie serio, to koniecznie uwzględnij:

  http://maciejwojtas.pl/
  http://www.pigout.pl/
  https://czarnaskrzynka.blog/
  https://miniaturowa.pl/

  Nie ma za co ;).

 • Karolina Ufniarska

  A ja polecam Magdę i jej http://www.mumslife.pl/ blog 😊 na luzie i bez spiny opisane blaski i cienie życia mamy 2 ślicznych dziewczynek. Dużo porad pomysłów, a wszystko opisane super stylem 😊

 • A ja polecam siebie bo jestem fajna, podobnie jak moje miejsce w sieci. Jak kiedyś wtopisz i spełnią się Twoje koszmary odnośnie dzieci to uratuję Ci tyłek. Profilaktycznie zajrzyj https://mynio.pl/

 • Ola Gościniak! https://olagosciniak.pl/
  Rok temu przez myśl przemknęło mi
  „wordpress… odrzuć bloggera i przejdź na wordpress… na cholerę Ci
  taki długi adres z „blogspot”. Wtedy byłam przekonana, że to jakieś cuda
  wianki z przeniesieniem, jakiś ciąg małych robaczków, których w życiu
  nie zapiszę w nowy szablon, że co bym tam nie tknęła to spierdzielę
  koncertowo, więc na pewno potrzebuję łebskiego programisty, który
  ogarnie to za mnie za miliony monet (których na ten cel nie mam) i
  jeszcze będę mu musiała regularnie płacić za obsługę nie wiadomo czego. Szczególnie, że z html na bloggerze było mi bardzo nie po drodze i krótko mówiąc – tępa strzała w technicznych sprawach.
  Przez rok tkwiłam w takim przekonaniu. Dziś jestem już na wordpressie
  (przeszłam we wrześniu), dzięki Oli (i paru pomocnym osobom w jej
  grupie) ogarnęłam to sama. I już wiem, że to nie szablon, tylko motyw :P
  kupiłam, dostosowałam – lekka piłka :D nawet jak czegoś nie wiem i
  przyda mi się pomoc/podpowiedź to nigdy nie jest tak, że tego nie da się
  nauczyć. I dzięki Oli i Sylwii to wiem.

  Ale ale!
  Bo ja ZGŁASZAM też Sylwię Stein – https://sylwiastein.pl/
  Niesamowicie przyjazna i pomocna osoba, z jej rad również wiele się nauczyłam, bo podobnie jak Ola – pomaga! Pomaga takim osobom jak ja, które już coś tam liznęły, jakoś sobie radzą z wordpressem (choć nie tylko), ale jeszcze gdzieś tam dobrze jest je potrzymać za rękę, coś zasugerować ;)
  W grupie Oli pomaga setkom osób, zarówno bezinteresownie, jak i odpłatnie. Wpływ na jakość blogosfery bez wątpienia dzięki temu ma.
  Nie wiem czy jej blog jest mocno rozwinięty, jak to się jej kręci, czy jest wpływowa, itd., ale wiem, że warto wyróżniać kogoś, kto na to zasługuje!
  I kropka.

  Właściwie to mogę zgłosić też siebie ze swoimi kulinariami (bo przecież wokół jedzenia kręci się życie, co nie?). Ale przeczytałam warunki punktowania 3 razy i… no chyba ani nie jestem wpływowa (ale taka maluczka wg zasięgów też nie), ani nie zbawiam świata i nie pomagam blogosferze w rozwoju, itd. No, ale dobrze karmię i podobno rozwijam się fotograficznie przy tych talerzach, więc jeśli w czasie szlifów nad rankingiem zgłodniejesz, to wpadnij i do mnie, znajdziesz tu sobie też coś do zrobienia na szybko :D
  https://kolorowyprzepisownik.pl/

  P.s. wiem – pewnie się spóźniłam, trudno :) ja to zawsze na ostatnią chwilę… Ale Olę i Sylwię mimo wszystko polecam, jeśli jeszcze ich w rankingu nie ma, to proszę – zajrzyj i sam oceń :)

 • Agnieszka Radziejowska

  https://blog.kopyra.com
  – najpopularniejszy na świecie bloger piwny
  – na koniec zeszłego roku wydana ksiązka, parę miesięcy temu reedycja w twardej okładce
  – zapraszany jako sędzia piwny do największych konkursów piwnych na świecie
  – sam organizuje największy konkurs piwny w Polsce w Poznaniu
  – sam warzy piwo we współpracy z browarem Widawa – do kupienia w sklepach
  – znany w całej polskiej branży piwnej,
  – w tradycyjnych mediach dostępny, pow pisaniu w yt „Brain Kopyr” jest dostępny jego występ,
  – obecny na bardzo wielu imprezach piwnych i blogowych, często oficjalnie,
  – tworzy obszerne relacje z imprez piwnych w całej Polsce, także we współpracy z największymi polskimi browarami rzemieślniczymi
  – jego opinia tak naprawdę wyznacza trendy na polskiej scenie browarów rzemieślniczych, część ludzi z pewnością by zawyła z oburzenia po takim stwierdzeniu ale jego popularność mówi sama za siebie

  Minusy
  – to chyba bardziej vloger niż bloger

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Kopyra

 • A ja sobie myślę, że i ja jestem wpływowy (https://mlodytata.pl). Pisze do mnie dużo mam, abym zachęcał ojców ich dzieci do aktywnego ojcostwa. Podoba im się to co robię i marzą o tym, aby ich partnerzy mieli do tacierzyństwa takie podejście jak ja. I jeśli w ciągu roku przynajmniej jednego ojca do tego zainspiruję, to uważam, że jestem bardzo wpływowy i wiem, że przynajmniej jedno dziecko będzie dzięki temu szczęśliwsze.
  I fajnie.

 • Świeża ze mnie blogerka i rozkręcam się dopiero, ale niesamowicie kręci mnie to blogowanie i feedback od każdego czytelnika, który napisze, iż mój tekst mu pomógł lub zainspirował. A na http://czasnaziemi.pl piszę o tym jak budować dobre relacje z ludźmi bo uważam, że w tym naszym kraju za dużo jest kłótni i podziałów. A siła tkwi w jedności i wtedy wspólne można góry przenosić…

 • Katarzyna Kukla

  A ja polecam bloga: http://czujczuj.blogspot.com/?m=1
  O emocjach – stad „czuj czuj”, o waznych sprawach, zjawiskach społecznych, wielkich malych ludziach, alternatywnych sposobach na zycie i wspieranie innych :)

 • Czy wpływowa? Ani trochę. Za to perełka i nadzieja blogosfery pełną gębą!
  Pewnego dnia (z jednym mężem i dwoma plecakami) wyszłam z domu i złapałam stopa – od tego czasu jadę na wschód, tak długo aż stanie się zachodem, dogaduję się w językach, których nie znam, próbuję jedzenia, którego nie potrafię nazwać, tańczę do muzyki artystów ulicznych i piszę. Piszę dobrze, cielawie i dowcipnie. Przekonaj się na http://www.hitchhaning.com.

 • Ja zawsze z opóźnieniem, ale nic nie szkodzi napisać nawet po opublikowaniu rankingu, prawda?
  Dlaczego chciałabym, abyś zajrzał na mojego bloga (www.na-macierzynskim.pl)? Bo, po pierwsze, skutecznie uczę jak z dystansem podchodzić do macierzyństwa. Od czytelniczek dowiedziałam się, że macierzyński bardziej kojarzy się im ze mną niż z urlopem (co poniekąd traktuję jako komplement).
  Postawiłam sobie również za cel uświadamianie kobietom, że przemoc to nie „norma” partnerska, czy rodzicielska. Publikuję rozmowy z kobietami, którym udało się uwolnić z chorych relacji, dając siłę tym, które żyją nie tak, jak żyć się powinno.
  Nie ma sensu mówić o liczbach i ludziach zgromadzonych wokół mnie, bo już dawno przestało się to aż tak bardzo liczyć. Mnie chodzi o to, że wiem, że robię dobre rzeczy. A moje Social Media i blog pozwalają mi się tylko wirtualnie i pisarsko wyżyć w wyśmienitym towarzystwie podobnych do mnie ludzi.
  Szans na miejsce w rankingu już nie mam ;) Ale chcę, żebyś do mnie zajrzał. Tak po prostu :)
  http://www.na-macierzynskim.pl

 • Coz cos mnie ominelo w tym roku, bym mogla to nadrobic w nastepnym 😉 Pozdrawiam i serdecznie gratuluje wyroznionym. Brawo Wy! 👍😉

 • conatonatorscy.pl

  Dobra, to my też się zgłaszamy: http://www.conatonatorscy.pl.

  Nasze wpisy udostępnia u siebie na fb Karolina Korwin-Piotrowska. No na przykład ten: http://conatonatorscy.pl/sugardating-czyli-slodka-prostytucja/

  Zapraszamy – rozpisane małżeństwo Ewa i Rafał Natorscy.

 • Hej
  chciałem siebie zarekomendować do rankingu jako ciekawy debiut w dziedzinie finanse/ekonomia.
  Piszę na podstawie własnych 10 letnich doświadczeń w inwestycjach (3 tej chwili 33 latek), mam szersze spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa w finansach, zarządzania ryzykiem, nie takie jakiego oczekują od nas banki.
  Moje podejście (także do związków) jest poparte wiedzą z psychologii, socjologii (z artykułów) i dość nowatorskie jak na nasz mocno katolicki kraj.
  Piszę prawdę, nie jestem poprawny politycznie, jeśli trzeba komuś dowalić, trudno, będzie piekło tam, tak tam.
  Pozdrawiam
  ekonomiczny-wojownik.pl